W NIEDZIELE: Godz. 18.00 (sobotni wieczór, zima -17.00), 8.00, 10.00, DNI POWSZEDNIE: Codziennie oprócz środy godz. 18.00 (lato) lub godz. 17.00 (zima), środa godz. 8.00  

PONIEDZIAŁEK: 18.30 - 19.00
SOBOTA: Po Mszy św. porannej

Wezwanie do chorego o każdej porze - także w nocy.

W pierwsze piątki miesiąca odwiedziny chorych. Nową osobę do w/w odwiedzin należy wcześniej zgłosić w zakrystii.

Adres:
Fałkowice 36
46-034 Pokój
tel. +48 77 46 98 155

Numer konta:
11 8890 1066 0002 7342 2004 0001

30 czerwca 2018

I APOSTOLAT MARGARETKA W NASZEJ PARAFII

I MARGARETKA

 Złożenie przyrzeczenia: 17.06.2018r.

 Miejsce: Parafia św. Stanisława Bpa i M. w Fałkowicach

 Modlitwą objęty został: Ksiądz Proboszcz Mariusz Stafa

Osoby tworzące Margaretkę:

Joanna Galińska,

Halina Krosta,

Mirosława Mainka,

Helena Nawrot,

Ewelina Rajkowska,

Krystyna Szetela,

Halina Grzybek,

 

Osoba odpowiedzialna: Ewelina Rajkowska

 

II MARGARETKA

 Złożenie przyrzeczenia: 15.07.2018r.

 Miejsce: Parafia św. Stanisława Bpa i M. w Fałkowicach

 Modlitwą objęty został: Ksiądz Proboszcz Mariusz Stafa

Osoby tworzące Margaretkę:

1. Poniedzialek- Stefan Alicja
2. Wtorek- Wajrauch Irena
3. Środa- Kaczmarczyk Renata
4. Czwartek- Gola Edeltrauta
5. Piątek- Szłapa Renata
6. Sobota- Prusko Jadwiga
7. Niedziela- Stafa Krystyna osoba odpowiedzialna za Margaretkę

III MARGARETKA 

Dane dotyczące Margaretki:

Złożenie przyrzeczenia: 31.08.2018r.

Miejsce: Parafia św. Stanisława Bpa. i M. w Fałkowicach

Modlitwą objęty został: ojciec  Rafał Segiet  -  misjonarz  

Osoby tworzące Margaretkę:

Edyta Patała

Renata Arendarska – osoba odpowiedzialna

Barbara Kruszelnicka

Maria Samborska

Monika Paluch

Magdalena Koza

Katarzyna Świerc                                

 

HISTORIA

Siedem wokół jednego

Święty Jan Maria Vianney powiedział, że nie ma złych kapłanów. Są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą.
Dlatego, żeby nie było wokół Was księży, za których mało kto się modli, proponujemy margaretkę.
Co to takiego?

 

To codzienna modlitwa za konkretnego księdza. Nazwa MARGARETKA pochodzi od imienia niezwykłej osoby, Margaret O'Donnell z Kanady. Gdy Margaret miała 13 lat, w sierpniu 1951 roku, wykryto u niej chorobę Heinego-Medina. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu. Trzy miesiące później dziewczynka wróciła do domu, ale była już całkowicie sparaliżowana. Mogła poruszać tylko głową. Margaret szybko zrozumiała, że jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne, tak dla niej ta choroba jest powołaniem. I zaczęła swoje cierpienie poświęcać, modląc się za parafię, za swojego proboszcza. Księża zaczęli jej powierzać swoje intencje. Z każdym dniem do domu przychodziło coraz więcej osób z prośbą o modlitwę. Czasem przyjmowała nawet 20 osób w ciągu dnia. Margaret zmarła w Wielki Piątek po 27 latach życia w całkowitym bezruchu. Miała 40 lat.

 

Trzy lata później pani profesor Louise Ward, która osobiście znała Margaret O'Donnell, 1 sierpnia 1981 r. założyła Ruch MARGARETEK. Nazwała go jej imieniem, bo poruszyło ją niezwykłe życie i modlitwa Margaret. Po francusku (w Kanadzie to język urzędowy) marguerite oznacza polny kwiatek, który w Polsce nazywany jest margerytką lub margaretką.

Dlatego symbolem Apostolatu MARGARETKA stał się kwiatek o białych płatkach. W środku kwiatu wpisuje się imię i nazwisko księdza, a na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które przyrzekają Bogu, że jednego dnia tygodnia będą się modlić za konkretnego kapłana.

 

 

OGÓLNE ZASADY:

 

Ruch osób modlących się za kapłanów „Le Mouvement des Marguerites” został założony w Kanadzie w 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, przy aprobacie miejscowego biskupa. Tam też powstały pierwsze Margaretki. Zatem źródłem ogólnych zasad są kanadyjskie wytyczne.

Cele Apostolatu:

modlitwa za wybranego kapłana

troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą

współpraca między kapłanami i świeckimi

wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego

 Logo Apostolatu:

Jako logo ruchu wybrano margaretkę czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.

Modlitwa:

W Apostolacie Margaretka istnieje duża dowolność w wyborze modlitw. Louise Ward stwierdziła: „Każdy ‘płatek’ może modlić się w sposób, który najlepiej mu odpowiada, każdy na swój sposób. Ruch nie oferuje specjalnej formuły”. I podobnie: „Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Każdy liść z drzewa jest wyjątkowy;  każdy płatek śniegu, kropla wody, ziarnko piasku są wyjątkowe. Więc każdy znajdzie unikalny sposób. Bóg nie tworzy kopii. Różnorodność jest chwałą Ojca”. Zatem istnieje dowolność w przyjmowaniu modlitw przez różne Margaretki. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę „O Jezu Boski Pasterzu…” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę.

 

 

Blankiety

Zewnętrznym znakiem przynależności do Apostolatu Margaretka jest otrzymanie blankietu z tekstem modlitwy za kapłana. Najprościej można je otrzymać na dwa sposoby:

- samodzielnie wydrukować: apostolatmargaretka.pl/blankiet

- zamówić telefonicznie lub mailowo (wysyłka pocztą na teren całej Polski)

Małgorzata Kuś: tel. 506 653 823 lub biuro@apostolatmargaretka.pl

 

Zadania osoby tworzącej Margaretkę:

- Znalezienie 7 osób chętnych do utworzenia Margaretki

- Skontaktowanie się z wybranym księdzem

- Wysłanie zgłoszenia Margaretki na adres: opiekun@apostolatmargaretka.pl

- Podtrzymywanie jedności między grupą modlących się osób

- Pamięć o składaniu życzeń kapłanowi (z okazji imienin, święceń itp.)

 

Wręczenie Margaretki kapłanowi

Grupa 7 osób tworząca Margaretkę winna skontaktować się z kapłanem i wspólnie ustalić formę jej wręczenia. Można uczynić to w formie uroczystej lub zwyczajnie rozpocząć modlitwę ofiarowując kapłanowi wypełniony blankiet. Przyjęciu Margaretki warto nadać uroczystą formę, ponieważ wydarzenie to integruje i mobilizuje grupę do gorliwej modlitwy, jest też świadectwem dla wielu osób. Ponadto jest wyrazem wdzięczności ze strony kapłana wobec modlących się za niego osób.

 

 

 

Każdy dzień jest dobry, aby złożyć przyrzeczenie (jubileusz, imieniny, pielgrzymka, odpust). Jeśli to możliwe, grupa siedmiu osób uczestniczy we Mszy świętej i po kazaniu lub Komunii św., w wolności serca i w stanie łaski uświęcającej, składa przyrzeczenie (na głos lub cicho w sercu, razem lub osobno). Optymalną sytuacją jest, gdy kapłan sprawuje w intencji nowopowstałej Margaretki Mszę św., podczas której przyjmuje przyrzeczenie modlitwy. Można posłużyć się formą:

Jako członek Apostolatu Margaretka, przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, uroczyście przyrzekam modlić się w intencji ks. (imię), w wybranym dniu tygodnia do końca jego życia. Tak mi dopomóż Boże w Trójcy Jedyny, Maryjo Matko Kościoła i wszyscy święci. Amen.

 Uwagi szczegółowe:

Ta sama osoba może należeć do kilku Margaretek, np. siedmiu kapłanów – każdy na jeden dzień tygodnia.

Wraz ze śmiercią księdza rozpada się Margaretka. Według Louise Ward jest podobnie jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie ma już Margaretki. (When the priest dies, the Daisy is dissolved; it is like in nature: when the flower’s heart disappears the petals fall to the earth. There is no more daisy). Jeśli ktoś pragnie dalej się modlić, to bardzo dobrze, jednak czyni to nie na zasadzie obowiązku, lecz dobrowolności.

Jeżeli ktoś umiera wcześniej niż dany kapłan, to nie ma obowiązku zastępowania go inną osobą, wierzymy przecież w tajemnicę świętych obcowania, jednakże można to uczynić.

Prosimy o przesłanie informacji o powstających Margaretkach, by dokonać ich wpisu w Księdze Apostolatu Margaretka. Najlepiej uczynić to mailem, na adres: opiekun@apostolatmargaretka.pl

 

 
 

W naszej Parafii chęć założenia Margaretki – modlitwy za kapłana,
 należy zgłosić księdzu Proboszczowi.

Najlepiej podejść po Mszy świętej bądź do kancelarii,
kiedy jest chętnych 7 osób.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą modlitwę za nas kapłanów
a zwłaszcza osobom które podjęły się tej modlitwy
w Apostolacie Margaretka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diecezja Opolska

JE Ksiądz Biskup Andrzej Czaja mianował ks. Janusza Iwańczuka

Moderatorem Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w Intencji Kapłanów „Oremus”.

Otacza on opieką duchową osoby należące do Apostolatu Margaretka.

 ks. Janusz Iwańczuk

Par. Chrystusa Króla, Irydowa 23,
45-655 Opole

tel. 509 701 284,

www.oremus.diecezja.opole.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mateusz


Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
207 0.097761869430542